Skip to main content

Chcąc pozytywnie oddziaływać na swoje zdrowie i samopoczucie na różne sposoby, wiele osób odchodzi od medycyny konwencjonalnej w stronę alternatywnej lub wybiera ją jako formę dodatkowego “wsparcia”. Zazwyczaj opiera się ona na zastosowaniu tradycyjnych metod wspierających leczenie, które znane są i praktykowane od setek lat. W dużej mierze bazują również na korzystaniu z naturalnych składników, takich jak ekstrakty roślinne. Zapoznaj się z naszym artykułem i poznaj aromaterapię!

Czym jest aromaterapia i jak ją stosować?

Jedną z form medycyny alternatywnej jest rodzaj kuracji, w której wykorzystuje się nasz zmysł węchu. Pobudzanie go w odpowiedni sposób może wpływać na działanie całego organizmu, zarówno ciała, jak i umysłu – na tym właśnie opiera się działanie aromaterapii. Korzysta się tutaj z naturalnych olejków eterycznych pozyskanych z roślin – więcej o nich dowiesz się poniżej. Zapach, który się z nich wyzwala może działać wspomagająco w walce z różnymi dolegliwościami. Ekstrakty roślinne zawarte w nich dostają się do organizmu poprzez błonę śluzową (inhalacja) lub skórę.

Z olejków eterycznych można bowiem korzystać na kilka sposobów: poprzez kąpiele, masaże oraz okłady i kompresy. Nie zaleca się natomiast ich spożywania, ponieważ mogłoby to być niebezpieczne. Korzystanie z nich wymaga świadomości tego, jak najlepiej je aplikować oraz jakie dokładnie jest ich działanie.

W przypadku masaży, wystarczy rozgrzać kilka kropli olejku eterycznego w dłoniach i wmasowywać go w skórę stosując odpowiednie techniki masażu (dostosowane do indywidualnych potrzeb masowanej osoby). Aby przygotować kąpiel aromaterapeutyczną dodaje się kilka kropel do wanny z ciepłą wodą, w której należy przebywać około 15 minut. Jeśli chodzi o inhalację, najlepiej w tym celu zastosować specjalny dyfuzor do aromaterapii, do którego wlewa się kilka kropel olejku eterycznego i wody. Dyfuzory dzięki automatycznemu rozpylaniu cząsteczek cieczy świetnie działają również jako nawilżacze powietrza. Do inhalowania możesz wybrać również kominek zapachowy – wlewa się do niego również odrobinę wody z kilkoma kroplami olejku eterycznego, a następnie umieszcza się w nim zapalony podgrzewacz. Ogrzewana przez płomień ciecz odparowuje uwalniając zapach do otoczenia

Olejki eteryczne – kluczowe znaczenie w aromaterapii

Jeśli masz do dyspozycji zestaw dobrej jakości olejków eterycznych (pozyskanych tradycyjnymi metodami, bez dodatkowych substancji chemicznych i sztucznych zapachów), możesz łatwo przygotować sobie sesję aromaterapii korzystając z wyżej wymienionych sposobów. Najpierw zapoznaj się jednak z właściwościami poszczególnych preparatów oraz przeprowadź próbę uczuleniową. Niektóre z nich mogą bowiem wywoływać podrażnienia lub reakcje alergiczne. Powinieneś pamiętać również o tym, że powinny być przechowywane w ciemnych buteleczkach, ponieważ działanie słońca może być dla niech niekorzystne. Niektóre warto również schować do lodówki.

Olejkami eterycznymi nazywamy wyciągi roślinne, które charakteryzują się wysokim skoncentrowaniem substancji odżywczych z danej rośliny. Możesz korzystać z preparatów osobno lub tworzyć z nich mieszanki. Do ich wytworzenia wykorzystuje się dużą ilość zebranej rośliny: na przykład, aby wyprodukować olejek eteryczny z róży damasceńskiej potrzebne jest aż kilka ton płatków tego kwiatu. Dzięki wysokiemu skoncentrowaniu ekstraktu roślinnego w olejku eterycznym wyróżnia się on bardzo mocnym, łatwym do uwalniania i rozcieńczania zapachem. To sprawia, że szybko dociera on do zmysłu węchu i może oddziaływać na organizm poprzez aromaterapię.

Wykorzystanie olejków eterycznych w aromaterapii

Wiele osób korzysta z konkretnych preparatów roślinnych na wybrane dolegliwości. Na przykład możemy spotkać się ze stosowaniem olejku eterycznego z bergamotki, lawendy, kadzidłowca czy neroli na uspokojenie, odstresowanie i poprawę nastroju. Niektórzy praktykujący aromaterapię wybierają bazylię lub geranium na poprawę koncentracji i wydajności umysłu, a podczas przeziębień korzystają z mięty pieprzowej, eukaliptusa lub sosny.

Zostaw komentarz