Od niedawna do łask wróciły naturalne sposoby na pielęgnację ciała, a także na poprawę samopoczucia – walkę ze zmęczeniem, stresem i chronicznym bólem. Wśród nich można znaleźć aromaterapię, która jednak nie jest żadną innowacją, a znano ją już w starożytnym Egipcie. Nie bez przyczyny stosuje się ją od wieków w różnych celach. Może oddziaływać na nasz organizm zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. Jeśli tutaj się znalazłeś, być może jeszcze nie miałeś okazji wypróbować na sobie działania olejków eterycznych – to na nich bowiem opiera się aromaterapia. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak zacząć z nią przygodę poznając najważniejsze podstawy.
Czym są olejki eteryczne i jak je stosować?
Zacznijmy od początku, czyli od wyboru olejków eterycznych. To od nich zależy, w jaki sposób może działać na Ciebie inhalowanie zapachów – każdy może mieć inne właściwości. Olejkami eterycznymi (nie należy mylić ich z zapachowymi!) nazywamy substancje zapachowe pozyskiwane z roślin poprzez proces destylacji z parą wodną lub ekstrakcję. Warto decydować się na kupno wysokiej jakości preparatów, które często są trochę droższe, ale warte swojej ceny. Zyskujesz pewność, że są w stu procentach naturalne i zachowują swoje terapeutyczne właściwości. Możesz stosować je na kilka sposobów: w kąpielach, poprzez specjalne kominki lub dyfuzory. Więcej o nich dowiesz się poniżej.
Od jakich olejków eterycznych warto zacząć?
Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z aromaterapią, warto najpierw sprawdzić najbardziej popularne warianty. Podstawowe to na przykład lawendowy, z drzewa herbacianego oraz cytrynowy. Pamiętaj, że muszą być przechowywane w ciemnych buteleczkach i nie należy ich wystawiać na słońce, bo stracą swoje właściwości.
- Lawendowy – może mieć wpływ na redukcję zmęczenia, pomagać w zrelaksowaniu i uspokojeniu. Dlatego najczęściej stosują go osoby mające problemy ze stresem i zasypianiem. Działa również jako odstraszacz na owady.
- Z drzewa herbacianego – wierzy się w jego działanie antyseptyczne, dzięki czemu sięgają po niego osoby z problemami skórnymi oraz infekcjami dróg oddechowych.
- Cytrynowy – jego orzeźwiający zapach dodaje zastrzyku energii i doskonale odświeża, dzięki czemu stosuje się go w odświeżaczach powietrza.
Kąpiele aromaterapeutyczne
Jeden ze sposobów na aromaterapię, który znany jest od lat, to gorąca kąpiel. Przygotowując wannę pełną ciepłej wody, dodaj do niej kilka kropel wybranego olejku eterycznego. Doskonale rozpuści się w wodzie, a jego zapach wypełni całą łazienkę, dzięki czemu zrelaksujesz się w kilka chwil. Pamiętaj jednak, aby wybrać produkt bezpieczny dla skóry – niektóre mogą powodować podrażnienia.
Kominek do olejków eterycznych i wosków
Kolejną drogą do skorzystania z aromaterapii jest podgrzewanie olejków eterycznych rozcieńczonych z wodą w specjalnym kominku. To niewielka konstrukcja, zazwyczaj wykonana z ceramiki. Na górę do “miseczki” wlewa się płyn, który podgrzewany jest świeczką-podgrzewaczem umieszczonym pod spodem. Dzięki temu woda odparowuje, a zapach rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Istnieje jednak ryzyko, że przy zbyt mocnym podgrzaniu olejek eteryczny straci swoje właściwości.
Dyfuzor do aromaterapii
To najbardziej nowoczesna metoda i zdecydowanie najwygodniejsza. Dyfuzorem nazywamy urządzenie, do którego wlewa się wodę z kilkoma kroplami olejku eterycznego. Po podłączeniu do prądu uwalnia parę wodną, która nie tylko ma działanie aromaterapeutyczne, ale i nawilża powietrze. Zastosowanie dyfuzora zatem świetnie sprawdzi się szczególnie zimą podczas sezonu grzewczego oraz latem, kiedy powietrze w domu jest bardzo suche, zawiera drobinki kurzu i źle wpływa na nasze błony śluzowe. W ofercie Aromatly znajdziesz różne rodzaje dyfuzorów – nawilżaczy powietrza (Pure, Aqua oraz Mist Pro). Pomogą Ci w sesjach aromaterapii, a do tego mają nowoczesny design. Dzięki temu oprócz praktycznej funkcji mogą pełnić funkcję dekoracyjną i stylowo uzupełnić aranżację.
Zapraszamy do zrobienia zakupów w sklepie internetowym Aromatly – tutaj wybierzesz Twój idealny zestaw do aromaterapii. Oferujemy zarówno dyfuzory, jak i różne warianty olejków eterycznych.