Jak aromaterapia wpływa na nasze ciało?

Aromaterapia to holistyczny zabieg leczniczy, który wykorzystuje naturalne ekstrakty roślinne w celu poprawy zdrowia i utrzymania dobrego samopoczucia. Czasami aromaterapia nazywaną jest terapią olejkami eterycznymi, ponieważ wykorzystuje ona je w celach leczniczych, aby poprawić zdrowie ciała, umysłu i ducha. Wpływa także zdrowie fizyczne i emocjonalne.

Aromaterapia jest stosowana przez ludzi od tysięcy lat. Starożytne kultury w Chinach, Indiach, Egipcie i innych krajach wprowadzały aromatyczne składniki roślinne do różnorodnych balsamów i olejów. Te naturalne substancje były używane głównie w celach medycznych i religijnych. Wiadomo, że niosą ze sobą zarówno korzyści fizyczne, jak i psychiczne. Uważa się, że aromaterapia działa poprzez stymulowanie receptorów zapachowych w nosie, które następnie przesyłają wiadomości przez układ nerwowy do układu limbicznego powiązanego z emocjami, tętnem, ciśnieniem krwi, oddychaniem, pamięcią, stresem i równowagą hormonalną.

Jak działają olejki eteryczne?

Olejki eteryczne stosowane w aromaterapii są zazwyczaj uzyskiwane z różnych części roślin, a następnie destylowane. Silnie skoncentrowane oleje można wdychać bezpośrednio lub dodając kilka kropel do nawilżacza powietrza by równomiernie rozpylać w powietrzu ulubiony zapach. Można je również nanosić na skórę poprzez masaż lub dodając je do kąpieli, natomiast wcześniej muszą one być rozcieńczone z olejem nośnikowym np. oliwą z oliwek lub olejem ze słodkich migdałów.

Dostępnych jest mnóstwo rodzajów olejków eterycznych. Każdy z nich ma szereg unikalnych właściwości leczniczych, zastosowań i efektów jakie za sobą niesie. Połączenie ze sobą dwóch lub więcej olejków daje jeszcze więcej korzyści. Jeśli chcesz poznać działanie i właściwości poszczególnych olejków eterycznych to zapraszamy do naszego artykułu, w którym poznasz ich wyjątkowe zalety. Wystarczy kliknąć tutaj.

Korzyści wynikające z aromaterapii

Aromaterapia ma szereg zalet, do których można zaliczyć:

 • łagodzenie bólu głowy, migren i bóli stawów,

 • poprawę jakości snu,

 • zmniejszenie stresu i ogólnego rozdrażnienia,

 • zwalczanie bakterii, wirusów i grzybów,

 • łagodzenie skutków ubocznych chemioterapii,

 • zwiększenie odporności,

 • poprawę trawienia,

 • poprawę ogólnego samopoczucia.

 

Świetnie również sprawdza się w leczeniu niektórych schorzeń, w tym:

 • astmy,

 • bezsenności,

 • zmęczeniu,

 • depresji,

 • problemach miesiączkowych,

 • łysieniu,

 • zaburzeniach erekcji.

Na co warto uważać?

Większość olejków eterycznych jest bezpieczna w użyciu. Są jednak pewne środki ostrożności, które należy podjąć podczas ich używania, a także działania niepożądane, o których powinieneś wiedzieć. Nie należy nakładać olejków eterycznych bezpośrednio na skórę. Zawsze należy użyć oleju nośnego do ich rozcieńczenia. Warto także przeprowadzić test na wrażliwość olejków lub reakcje alergiczne nanosząc jego odrobinę na skórę. Jeśli przez 24/48h nie nastąpiły żadne zmiany skórne to jest on dla ciebie bezpieczny. Również kobiety ciężarne powinny zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu olejków eterycznych. W pierwszym trymestrze ciąży aromaterapia może stanowić ryzyko dla rozwijającego się płodu. Nie należy także stosować olejków eterycznych doustnie, ponieważ mogą być one trujące. Należy pamiętać także o prawidłowym przechowywaniu olejków i stosowaniu ich zgodnie z przeznaczeniem.

Jeśli zainteresował cię temat aromaterapii i chciałbyś wypróbować jej zbawienne działanie na ,,własnej skórze’’ to zachęcamy do zapoznania się z naszym Dyfuzorem Pure, który może stać się początkiem twojej przygody z aromaterapią. Jest do nawilżacz powietrza, do którego wystarczy wlać odrobinę wody i dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, by uzyskać przyjemny zapach w całym domu. Jest to prosty zabieg, który możesz przeprowadzić samodzielnie. Pierwsze efekty zauważysz już po pierwszym użyciu. Więcej informacji znajdziesz klikając tutaj. Pozwól sobie na odrobinę relaksu każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.