Skip to main content

Stosowanie olejków eterycznych znane jest ludzkości od wieków. Skondensowane zapachy pozyskiwane z roślin służą do relaksu i aromaterapii, ale są też wykorzystywane w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych. Naturalne krople mogą być pomocne między innymi w przypadku problemów z zatokami.

Zatoki to niewielkie przestrzenie w okolicy czoła i nosa wypełnione powietrzem. Ich zadaniem jest produkcja śluzu, który nawilża nos i oczyszcza wdychane przez nas powietrze, zapobiegając przedostawaniu się do organizmu zanieczyszczeń oraz bakterii i innych mikroorganizmów. Przeziębieniu często towarzyszy stan zapalny zatok. Jak rozpoznać infekcję? Bolące zatoki i głowa, katar czy charakterystyczna tkliwość czoła bądź w okolicy policzków to najczęstsze objawy towarzyszące stanom zapalnym. Leczenie samych zatok nie należy do najprostszych i trwa zazwyczaj kilka tygodni, aż do całkowitego ustąpienia dokuczliwych objawów.

Oprócz farmakologicznych sposobów, osoby uskarżające się na zapalenie wspomagają się często naturalnymi metodami. W przypadku zatok pomocne mogą okazać się olejki eteryczne, czyli lotne substancje pozyskiwane z różnych roślin oraz różnych ich części: nasion, łodyg, kwiatów czy kory.

Naturalne sposoby na stany zapalne zatok

Olejki eteryczne wykazują działanie antyseptyczne, wspomagają też proces udrażniania nosa i pomagają osobom, które w związku z infekcją, mają trudności z oddychaniem. Jak korzysta się z tego rodzaju naturalnej terapii? Olejki eteryczne służą w tym przypadku przede wszystkim do robienia inhalacji. Do miski z gorącą wodą wkrapia się kilka kropli substancji, a następnie nakrywa się głowę ręcznikiem i wdycha parę z olejkami eterycznymi. Inhalacje mogą trwać od 5 do kilkudziesięciu minut, w zależności od naszych potrzeb i rodzaju olejku. Do inhalacji można też używać specjalnych urządzeń, czyli dyfuzorów.

Przy infekcjach zatok sprawdzą się między innymi olejki eukaliptusowe, cytrynowe, lawendowe, sosnowe, tymiankowe, miętowe czy z drzewa herbacianego. Niektórzy, dla spotęgowania efektów i przyspieszenia kuracji, tworzą też mieszanki. Przed rozpoczęciem inhalacji, należy zapoznać się ze sposobem dawkowania olejków.

Zostaw komentarz