Skip to main content

Naturalne metody na poprawę samopoczucia czy zwalczanie różnego rodzaju dolegliwości to obecnie popularna metoda praktykowana przez wiele osób. Dużym zainteresowaniem cieszy się między innymi aromaterapia, w której wykorzystuje się olejki eteryczne. Są to lotne substancje pozyskiwane z roślin o intensywnym zapachu, ale i zróżnicowanym działaniu. Przekonajcie się, jakie korzyści mogą płynąć z zastosowania ekstraktów.

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym tak właściwie są olejki eteryczne. Substancje zamknięte w niewielkich buteleczkach lub flakonikach to lotne mieszanki organicznych związków chemicznych, które naturalne znajdziemy w różnych częściach roślin. Olejki pozyskuje się na przykład z nasion, korzeni, liści czy owoców. Skoncentrowane ekstrakty posiadają niezwykle intensywny zapach i od wieków wykorzystywane są w celach leczniczych lub relaksacyjnych. Poszczególne mieszanki wykazują inne właściwości i działanie, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiedni olejek.

Właściwości olejków eterycznych

Poszczególne olejki będą pomocne między innymi w momencie, kiedy doświadczamy stresu. W takim przypadku dobrym wyborem mogą okazać się ekstrakty z róży czy cedru. Jeśli dodatkowo zmagamy się z nawracającymi bólami głowy, do codziennej rutyny możemy włączyć olejki miętowe czy majerankowe. Z kolei w problemach z zasypianiem stosuje się substancje pozyskiwane z lawendy, paczuli czy werbeny. Wymienione olejki mają też działanie wyciszające i relaksacyjne. Po buteleczki sięga się także wówczas, kiedy cierpimy na infekcję, szczególnie jeśli dotyczy ona górnych dróg oddechowych. Wówczas niezastąpiony może okazać się na przykład olejek eukaliptusowy o właściwościach udrażniających i antyseptycznych.

Jak korzystać z olejków eterycznych? Istnieją różne sposoby na wykorzystanie potencjału naturalnych ekstraktów, lecz najczęściej spotkamy się z radami dotyczącymi inhalacji. Możemy do tego użyć specjalnych urządzeń takich jak dyfuzory lub zrobić klasyczną „parówkę”. Olejki mogą też posłużyć do masażu – pamiętajmy jednak, żeby przed użyciem sprawdzić czy dany produkt nie podrażni skóry. Kilka kropel olejków można też dodać do kąpieli.

Zostaw komentarz